Losowe rasy

ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pielagoroth
Rycerz Zagłady
Rycerz Zagłady
Posty: 1741
Ulubiona rasa: Nieumarli
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Losowe rasy

Post autor: Pielagoroth » sob, 11 lut 2012, 15:14

Tytuł tematu może się wydawać dziwny, a przyczyną jest nietypowy problem jaki w nim poruszę. Jak powszechnie wiadomo wszystkie bitwy 2vs2, a zwłaszcza 3vs3 opisywane w ladderach (aktualny: Klik) rozgrywane są na losowych rasach. Jest to najuczciwszy sposób doboru nacji, niwelujący wybieranie tylko tych najsilniejszych, co spowodowałoby swego rodzaju monopol pro ras w rozgrywkach w sieci. Losowe rasy stały się tak powszechne i naturalne, że jedynym odstępstwem od gry nimi są turnieje i gale. Wydawać by się mogło, że taki sposób gry daje każdej rasie równe szanse na wylosowanie. Ale czy tak jest na pewno?

Pod koniec 2010 roku postanowiłem zapisywać wszystkie swoje bitwy rozgrywane w sieci wraz z rezultatami i wylosowanymi rasami. Dopiero dziś zrobiłem podsumowanie swoich walk z 2011 roku. Wyniki są ciekawe i dosyć zaskakujące. Najbardziej zaciekawiła mnie statystyka ilości wylosowań każdej z ras. Dane te dotyczą meczów 3vs3 i 2vs2, z pominięciem 1vs1, gdyż tutaj zazwyczaj o rasie decydował system rasowy obowiązujący w turniejach. W 2011 roku rozegrałem 183 walki 3vs3 i 2vs2. Łatwo dojść do wniosku, że średnio każda rasa powinna wylosować się 11 - 12 razy. A jak było? Oto pełne zestawienie:
Leśne Elfy: 17
Minotaury: 17
Wysokie Elfy: 17
Nieumarli: 15
Rój: 15
Demony: 13
Władcy Zarazy: 12
Mroczne Krasnoludy: 11
Orkowie: 11
Ssrathi: 11
Imperium: 9
Rycerze: 9
Baśniowe Istoty: 8
Krasnoludy: 8
Barbarzyńcy: 6
Mroczne Elfy: 4

Jak widać niektóre rasy dosyć znacznie wykraczały ponad średnią, a niektóre niesamowicie poniżej (4x Mroczne Elfy! :O ). Jedynie 4 rasy, czyli 1/4, znalazły się w normie.

Co o tym sądzicie? Przypadek? Zbyt mało prób? A może jednak jedne rasy mają większą szansę na "szczęśliwy los" od innych? Swoje zdanie zachowam na później. Zobaczymy co wy o tym myślicie oraz czy temat się rozwinie.
Czyżby? A jednak. ®

Awatar użytkownika
TomekW
Lunarion
Lunarion
Posty: 579
Kontakt:

Re: Losowe rasy

Post autor: TomekW » sob, 11 lut 2012, 15:17

To że coś jest losowo, to nie znaczy, że będzie idealnie 11/111/11/11/11/111 sratatata. Aż takich odchyłów nie ma.

Twoim zdaniem twórcy WBC męczyli się i tworzyli jakiś specjalny system, przez który na każdą rasę jest inna szansa wylosowania? :P
Tomek

Awatar użytkownika
Administrator
Site Admin
Site Admin
Posty: 2400
Ulubiona rasa: Krasnoludy, Orkowie
Kontakt:

Re: Losowe rasy

Post autor: Administrator » sob, 11 lut 2012, 15:21

Myślę, że jest czysta losowość, te 11 czy 12 ras to powinna być pewna prawidłowość, ale mogą występować pewne odchylenia od tej wartości. Trzeba by obliczyć średnie odchylenie i inne wskaźniki, aby móc powiedzieć więcej. Mnie osobiście się wydaje, że miałem sporo wylosowanych mrocznych elfów.

Awatar użytkownika
Pielagoroth
Rycerz Zagłady
Rycerz Zagłady
Posty: 1741
Ulubiona rasa: Nieumarli
Lokalizacja: Bytom
Kontakt:

Re: Losowe rasy

Post autor: Pielagoroth » sob, 11 lut 2012, 15:49

Administrator pisze:Trzeba by obliczyć średnie odchylenie i inne wskaźniki, aby móc powiedzieć więcej.
Mówisz i masz:
Średni rozrzut = 3,2 (o tyle średnio ilość wylosowań ras różni się od średniej arytmetycznej)
Odchylenie standardowe = 3,9 (tutaj wam dam wikipedię xD klik)

Wcale nie jest to tak mało :>
Czyżby? A jednak. ®

ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości